Pracoholizm – obowiązek czy wybór? Jak pracują małe i duże firmy?

Współcześnie zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym panuje tendencja do stawiania sobie ambitnych wyzwań i celów. Nierzadko prowadzi to do powstania niezdrowego podejścia do pracy i obowiązków, co skutkuje pracoholizmem. Jak możemy go rozpoznać u pracowników i w jaki sposób przeciwdziałać pracoholizmowi, wykorzystując przy tym narzędzia do planowania pracy?  

Pracoholizm – alarmujące sygnały

Początkowo, większość pracoholików może sprawiać wrażenie osób niezwykle pracowitych, zaangażowanych w swoją pracę i doskonale zorganizowanych. Przejmują wiele obowiązków oraz z ogromną uwagą wykonują swoje zadania, co czyni z nich pracowników idealnych w oczach ich pracodawców. I tak rzeczywiście na początku jest – jednak nikt nie może stale funkcjonować na tak wysokich obrotach i z czasem dochodzi do wypalenia zawodowego – zaznacza Wojciech Chmielewski. 

 Każdy pracodawca powinien być szczególnie wyczulony na poniższe objawy:

  • zapominanie o powierzonych zadaniach,
  • zaniedbywanie życia prywatnego (odwoływanie spotkań z przyjaciółmi i rodziną, przesiadywanie w pracy do późna),
  • pracowanie w weekendy i na urlopie,
  • przesadny, wręcz chorobliwy perfekcjonizm,
  • kontrolowanie innych osób, wykonywanie pracy za nich,
  • obsesyjne rozmyślanie o pracy,
  • stawianie sobie coraz wyższych wymagań,
  • obniżenie satysfakcji z pracy.

Organizacja pracy w małych i dużych firmach 

Osoby dotknięte pracoholizmem można spotkać zarówno w małych firmach, jak i wielkich korporacjach. Warto zwrócić uwagę na sytuacje sprzyjające występowaniu pracoholizmu w organizacjach:

– Nadmierne zaangażowanie w pracę bywa kojarzone z dużymi korporacjami, gdzie obowiązują sztywne reguły i wymagania wobec pracowników, jednak jest to mylne wrażenie. Pracoholizm może wystąpić w każdej firmie, niezależnie od jej wielkości. W niewielkich przedsiębiorstwach pracownicy mogą czuć się bardzo odpowiedzialni za firmę i powierzone jej projekty – ma to miejsce szczególnie w organizacjach, które są bardzo młode i cały zespół pracuje na ich sukces. Z kolei w korporacjach występowaniu pracoholizmu sprzyjają wyznaczane KPI czy możliwość pracowania na dodatkowo płatnych nadgodzinach – dodaje prezes BDO Advisory, Jarosław Sobkowiak.

Nie zawsze notoryczne zostawanie w pracy po godzinach jest oznaką pracoholizmu. Może to oznaczać złe zarządzanie swoim czasem, co następnie prowadzi do podobnych konsekwencji, co pracoholizm – wypalenie, frustracja czy poczucie zaniedbywania życia prywatnego. Narzędzia jak Work Performance System pomagają zapobiegać takim sytuacjom i optymalnie planować czas pracy pracowników. 

Jak pracodawca może przeciwdziałać pracoholizmowi w swojej firmie? 

Jednym z efektywniejszych sposobów przeciwdziałania pracoholizmowi w organizacji jest mierzenie i normowanie czasu pracy za pomocą dedykowanych narzędzi. Analiza nadgodzin czy dni, w jakie pracownik wykonuje swoją pracę, może pomóc zaobserwować pierwsze objawy pracoholizmu i im przeciwdziałać.

– Wbrew obiegowej opinii, pomiar czasu pracy pracowników nie ma na celu kontroli „co do minuty”, by dokładać poszczególnym osobom nowych zadań. Takie narzędzia jak Work Performance System, które mamy w swojej ofercie, służą temu, by m.in. mierzyć efektywność czasu pracy czy sprawdzać, ile czasu dany pracownik poświęca na swoje zadania. Dzięki temu można następnie planować pracę całego zespołu i odciążać bardzo zapracowane osoby – to pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia pracoholizmu i wypalenia zawodowego w firmie – mówi Wojciech Chmielewski. 

Work Performance System autorstwa BDO Advisory pozwala także mierzyć i analizować czas pracy w firmach, które funkcjonują w 100% zdalnie. To ważne zwłaszcza teraz, gdy wiele firm przeszło na tryb pracy hybrydowej lub zdalnej – w takiej sytuacji jeszcze trudniej jest oddzielić życie zawodowe od prywatnego, a narzędzia takie jak WPS pomagają usystematyzować pracę i w efekcie zmniejszyć ryzyko wystąpienia pracoholizmu u pracowników. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj: https://www.wpsonline.pl/

Powiązane wpisy