Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści

Wiele firm na świecie, ale również w Polsce testuje krótszy, np. czterodniowy tydzień pracy. W większości przypadków takie eksperymenty dają bardzo pozytywne rezultaty, korzystne i dla pracodawców, i pracowników – mówi w rozmowie z portalem fpg24.pl Jarosław Sobkowiak, prezes zarządu BDO Advisory.

Pandemia znacznie zmieniła tryb pracy. Praca zdalna czy hybrydowa to już jest norma. Część firm idzie jednak dalej i próbuje sprawdzić efektywność pracowników przy krótszym tygodniu pracy. Czy warto w firmie testować np. czterodniowy tydzień pracy i jakie może to dać korzyści?

Jak najbardziej jestem za testowaniem nowych rozwiązań. Daleko idąca automatyzacja i poprawa efektywności pracy musi powodować mniejsze zapotrzebowanie na czas. Oczywiście pociągnie to za sobą wiele konsekwencji, a być może najważniejszą będzie konieczność zmierzenia się z dodatkowym dniem wolnym. Z perspektywy organizacji jednak pewnym wyzwaniem organizacyjnym na pewno będzie zapewnienie odpowiedniego poziomu obsługi we wszystkich dniach tygodnia, w których przedsiębiorstwo pracuje.

Na co warto zwrócić uwagę, jeśli firma myśli o skróceniu tygodnia pracy?

W mojej ocenie takie przedsiębiorstwo będzie musiało się zmierzyć z pracą w różnych dniach, a więc z jednej strony ważne będzie właściwy pomiar czasu dla celów rozliczeniowych. Jednak znacznie ważniejszym problemem będzie kwestia właściwej komunikacji, delegacji zadań, koordynacji, kierowania. Choćby system zarządzania, a w szczególności struktura spotkań zarządczych i raportowania będą musiały być rozważnie przemyślane i przeorganizowane, aby praca została wykonana na dotychczasowym poziomie.

Czy przy tego typu testach ważny będzie pomiar czasu pracy?

Jak najbardziej. Pomiar, a w szczególności pomiar czasu w przypadku procesów usługowych lub wspierających, jest zmienną kluczową. Bez pomiaru nie ma możliwości wyciągnięcia wniosków z testowania krótszego tygodnia pracy, a tym samym nie ma szans na ciągłe doskonalenie.

Cały artykuł można przeczytać pod linkiem: Krótszy tydzień pracy może dać firmom sporo korzyści [WYWIAD] – Forum Polskiej Gospodarki (fpg24.pl)

Powiązane wpisy